Podpowiemy PaÅ„stwu, jak oszczÄ™dzać wodÄ™ i dlaczego warto to robić. Przedstawimy również ciekawostki zwiÄ…zane z wodÄ… i jej użytkowaniem.
Ile zużywamy?
Czy zastanawiajÄ… siÄ™ PaÅ„stwo czasami, ile wody zużywa siÄ™ przy codziennych czynnoÅ›ciach? Jedno mycie zÄ™bów przy odkrÄ™conym kranie to aż 15 litrów zmarnowanej wody. Gdy kran zakrÄ™cimy, zużycie wody spada do 2 litrów. Z kolei na napeÅ‚nienie Å›redniej wielkoÅ›ci wanny, potrzebne jest okoÅ‚o 150 litrów, przy 50 litrach zużytych podczas kÄ…pieli pod prysznicem. Dbanie o ogród również wymaga rozsÄ…dku i odpowiedzialnoÅ›ci. Na podlanie 1m2 trawnika zużywamy Å›rednio 10 litrów wody. Jeżeli podlewamy ogród w ciÄ…gu dnia, wiÄ™kszość tej wody wyparowuje. Bardziej efektywne jest wiÄ™c podlewanie wczesnym rankiem, lub późnym wieczorem, kiedy temperatura powietrza jest najniższa. PamiÄ™tajmy też, że gdy spadnÄ… obfite deszcze, gleba nie potrzebuje dodatkowego podlewania nawet przez 2 tygodnie, a przy braku opadów wystarczy, że nawodnimy trawnik co 6-7 dni. MieszkajÄ…c w domu jednorodzinnym najlepszym rozwiÄ…zaniem jest zaÅ‚ożenie zbiornika na wodÄ™ deszczowÄ…, która idealnie nada siÄ™ do pielÄ™gnacji ogrodu. Również na porzÄ…dki przeznaczamy znaczÄ…ce iloÅ›ci wody. Bieżące, codzienne sprzÄ…tanie pochÅ‚ania do 10 litrów, jedna pralka to aż do 150 litrów wody, a umycie samochodu od 30 do 100 litrów. Jeżeli woda, jakÄ… zużywamy, miaÅ‚aby nam być dostarczana do domu w jednolitrowych butelkach, codziennie musielibyÅ›my dostać Å›rednio aż 500 takich karafek.
A ile mamy?
Wydaje nam siÄ™, że zasoby wody nigdy siÄ™ nie skoÅ„czÄ…. Pomimo że Å›wiat w 71% skÅ‚ada siÄ™ z wody, nie jest to dobro nieograniczone i ogólnodostÄ™pne. Woda pitna stanowi tylko 0,01% tej wielkoÅ›ci. WedÅ‚ug statystyk Åšwiatowej Organizacji Zdrowia, ponad 1 miliard ludzi nie ma dostÄ™pu do wody speÅ‚niajÄ…cej podstawowe normy czystoÅ›ci, co powoduje choroby i zakarzenia u co szóstego mieszkaÅ„ca Å›wiata. Z powodu braku czystej wody, lub jej zÅ‚ej jakoÅ›ci, co minutÄ™ umiera 7 osób. Pomimo że ten problem nie dotyczy Polski, należy wiedzieć, że nasz kraj zaliczany jest do paÅ„stw o jej ubogich zasobach. BiorÄ…c pod uwagÄ™ 26 paÅ„stw w Europie, znajdujemy siÄ™ na 22 miejscu, z warunkami zbliżonymi do sytuacji w Egipcie. WedÅ‚ug danych GIOÅš, na jednego mieszkaÅ„ca Polski przypada rocznie 1660 m3 wody, podczas gdy w innych krajach europejskich ta wartość wynosi 4560 m3 rocznie. Tym bardziej powinno wiÄ™c nam zależeć na oszczÄ™dzaniu tego życiodajnego pÅ‚ynu i zwracaniu uwagi by nie marnotrawić go przy codziennych czynnoÅ›ciach.
Jak oszczędzać?
Najłatwiej zacząć od rozsądnego gospodarowania wodą przy codziennych czynnościach. Należy pamiątać aby:
ZachÄ™camy PaÅ„stwa do ekologicznego (a zarazem ekonomicznego) gospodarowania wodÄ… i szerzenia tej wiedzy i godnej pochawÅ‚y postawy wÅ›ród dzieci, sÄ…siadów, znajomych.